Regaty odbyły się 2-3 lipca 2016. Starowało nas 12 kobiet.   Poniżej relacja  Kasi, która również ukazała się w magazynie  Żagle.com.pl  (link) 

Cztery dni z kobiecym teamem regatowym Shekle na Nord Cup

Autor: Andrzej Podwysocki, Paweł Motawa
Czy wśród rodzimych pasjonatów żeglarskich emocji znajdzie się jeszcze ktoś, kto nie słyszał o pierwszej  w Polsce kobiecej załodze regatowej Shekle, ścigającej się w Class Open B, na 43-stopowym jachcie “Oiler.pl”, projektu Judel-Vrolijk Design. Jest to ex-“Rubin XI”, słynny niemiecki jacht startujący w Admiral’s Cup.

Celem projektu jest promowanie dobrych, sportowych emocji na wodzie, regatowego żeglarstwa morskiego, szczególnie wśród żeglarek. Nazwa teamu powstała od słowa “szekla” – rodzaju klamry łączącej elementy takielunku, która scala, spina i integruje. Szekle pozwalają skutecznie i szybko zespolić różne elementy, są wytrzymałe, mocne, wszechstronne i raz  dobrze zakręcone, nie dają się łatwo odkręcić.

Shekle trenują głównie w Gdańsku, a bliskim celem załogi jest start w Mistrzostwach Europy w Żeglarstwie Morskim ORC w 2017 roku. Shekle to projekt długofalowy wykraczający daleko poza jednorazowy start na “Oilerze” – zapewnia pomysłodawczyni i matka projektu Ane Piżl, projekt z misją, o ogromnym potencjale rozwoju.

Jeśli jeszcze nie znacie Shekli, to jest to najwyższy czas nadrobić zaległości i przyjrzeć się temu wyjątkowemu projektowi oczami członka załogi. Oto relacja z właśnie zakończonych regat Nord Cup 2016. Zapraszam na pokład “Oilera.pl”, by przeżyć to jeszcze raz.

CZWARTEK 30.06.2016

W czwartkowy wieczór przed regatami jadowicie zielony “Oiler.pl” zjawia się w Górkach Zachodnich. Już pierwszy wieczór integracji załogi składającej się z 12 dziewczyn jest pełen sportowych emocji…. wyjątkowo zupełnie nie żeglarskich. Polska właśnie rozgrywa mecz ćwiercfinałowy z Portugalią w Euro 2016, więc wszystkie dziewczyny wraz z innymi załogami regatowymi kibicują polskiej drużynie. Jest radość, jest zwątpienie, jest wzruszenie, jest nerwowe odliczanie do końca, jest remis, są karne, jest przegrana, jest smutek i żal. Jak będzie z nami? Czy podobnie?

 

Piątek 01.07.2016

Piątek bladym świtem rozpoczyna się dzień treningowy. Z pokładu “Malaiki” zostaje wydane sute śniadanie. To mój debiut w drużynie Shekli. Postanowiłam więc ugościć dziewczyny nie tylko chlebem i solą, ale pełnowartościowym, wysokokalorycznym posiłkiem dla sportowców. Może naszym następnym etapem bedzie Volvo Ocean Race i liofiliza, ale póki co są swieże bułki, jaja, sery, warzywa, pachnące kakao i kawa.

Przy śniadaniu mam chwilę żeby się przyjrzeć załodze Shekli. Pierwszą żeglarską lekturą, ktorą podsunął mi Kapitan była książka “Cruising Women”. Połknęłam jednych tchem opowieść pisaną przez kobiety, o kobietach, dla kobiet, o pływaniu samotniczo i w teamie, o pierwszych motywacjach, o pierwszym powożeniu pontonem, o tym czy warto, żeby nasz partner był naszym nauczycielem,  i o tym dlaczego zazwyczaj nie, o robieniu henny na Atlantyku (dla męskiej części czytelników: to takie farbowanie rzęs).

Dziesiątki rozdziałów pisanych przez amatorki i profesjonalistki, kobiety, które całe życie spędziły na jachtach, z dziećmi lub z iguanami, turystycznie i w regatach, małe i duże problemy, ot życie. Kilka lat potem, za sprawą Kapitana nadszedł czas na śledzenie z wypiekami na twarzy zmagań teamu SCA w Volvo Ocean Race, kupiłam nawet magentową koszulkę, a więc zaplecze teoretyczne już jest, teraz więc czas na praktykę: 12 dziewczyn na pokładzie regatowej łódki cumuje longside do “Malaiki”.

Kogóż tu z nami nie ma… są wśród nas kobiety naukowcy, właścicielki własnych firm, pracownicy korporacji, humanistki i umysły ścisłe, ekstra i introwertyczki, odważne i nieśmiałe, wysokie i niskie, z oranżowymi paznokciami i całkiem saute… brunetki… blondynki…  ja wszystkie Was dziewczynki…. tralallaaaa….

W piątek po treningu uczestniczyłyśmy w gdańskich Fuckup Nights zorganizowanych podczas Baltic Sail Gdańsk i na prelekcji Maćka Sodkiewicza usłyszałyśmy, że w dobrej załodze powinni się znaleźć nie tylko wyśmienici żeglarze, ale przede wszystkim osoby o wielu talentach, Shekle zdecydowanie sa doskonałym przykładem  tej tezy.

Ali Baba i 13 rozbójników, w tym przypadku hersztem jest Dorota Dajkowska, skipperka z wieloletnim doświadczeniem regatowym, utytułowana różnymi zwycięstwami trenerka Shekli.

Na pokładzie  nie ma miejsca na demokrację. Dorota rządzi twardą ręką i trzeba mieć twarde cztery litery, żeby tę monarchię absolutną znieść. Demokracja ma ograniczone zastosowanie w pokładowym życiu społecznym, skuteczne dążenie do określonego celu wymaga hierarchii wiec nie ma zmiłuj, na “Oilerze” panują sztywne reguły.
Punkt pierwszy: kapitan ma zawsze racje, punkt drugi: jeśli nie ma, patrz: punkt pierwszy. Osławione liberalne społeczeństwo obywatelskie zostaje na kei, znajdujemy się w ustroju radykalnie konserwatywnym.

Zarządzanie ludźmi jest trudne, zarządzanie kobietami to ponoć jeszcze wyższa poprzeczka, zarządzanie 12-stoma nietuzinkowymi osobami płci pięknej to w takim razie wyczyn. Może właśnie dlatego mniejsze klasy jedno lub dwuososobowe cieszą się większym powodzeniem wśród pań.

Zastanawiam się nad fenomenem faktu, że niezależne i mocne dziewczyny, które w lądowym świecie nierzadko kierują innymi, znajdują w sobie chęć bezwzględnego podporządkowania się skipperowi jachtu regatowego.  Jest coś atawistycznego w tym posłuszeństwie stada, zintegrowanym we wspólnym dążeniu do celu. Pojedyńczy człowiek nie byłby w stanie upolować mamuta, my też musimy współdzialać.
Cel wprawdzie się zmienił, lecz strategia przetrwała.

Przez głowę przemyka myśl, że na kudłatą bestię polowali jedynie meżczyźni, więc czasy się jednak odrobinę zmieniły.

Na dalsze rozmyślania nie ma czasu. Dorota obsadza stanowiska. Zaczyna się zabawa. Znój, krew, pot i łzy. Płynie z nami pokładowy reporter Paweł i dziennikarz “Wysokich Obcasów” Jerzy.

Paweł robi zdjęcia, Jerzy zbiera materiały do artykułu o dziewczyńskiej załodze. Niestety nie ma czasu na pozorowane działania i pozowania na okładki kobiecych czasopism. Sztag za sztagiem, wciągamy spinakera, przebras, jeden, drugi, trzeci, zmiana genuy na foka i kolejne komendy padają z prędkością światla.

Tasujemy żagle jak karty w talii, korby, kabestany, szoty, brasy, gaje, baksztagi, fały… Zapowiedz prawdziwych emocji, które czekają na nas nazajutrz.

Spływamy do mariny AZS w Górkach Zachodnich. Dorota ma dziś występ na Fuckup Nights w Gdańsku nad Motławą.

Wraz z nią na imprezie pojawiają się Shekle w pełnym składzie. A jakże. Nikt się nie wyłamuje. Gdzie Ty Gajuszu, tam Ja Gaja.

Dorota opowiada o tym, jak z wielu rodzinnych, życiowych i biznesowych zakrętów ratowało ją żeglarstwo, jak upadała i podnosiła się z kolan,  i jak w końcu zrozumiała, że żeglarstwo to właściwy kierunek.

My też juz mamy poobijane kolana i też musimy się podnieść… rano… wcześnie rano… Jutro… regaty….

Sobota 02.07.2016

Wstaje sobotni świt. Dobry posiłek podnosi morale każdego sportowca. Dziś nie czas dbać  o linię, więc na stół w Malaikowym kokpicie wjeżdża wielka micha twarogu, pokaźna porcja sałatki, i równie ogromna jajecznica. Pachnie kawa z imbryka i adrenaliną.
Tuż po śniadaniu, a w zasadzie w jego trakcie czeka nas żmudna zmiana żagla. Grot jest uszkodzony, mamy obawy trymować go po regatowemu aby nie uległ dalszej destrukcji,  więc trzeba go wymienić na zapasowy. Wywlekamy stary żagiel na keję, nowy jest przygotowywany do wniesienia na pokład, jeszcze tylko listwy do wymiany. Nie jesteśmy klonami Pudziana i w związku z tym w operacji bierze udział połowa załogi. Ufff, jest ciężko, przydałby sie jakis mężczyzna, lecz po co? Dajemy radę.

Za chwilę ruszamy na start. Każda już wie co ma robić.

Tonia, olimpijsko spokojna blondynka o głębokim głosie, która cztery lata temu zaczęła przygodę z żeglowaniem w klasie Laser i co widać na dostępnych w sieci  filmach z jej udziałem, odznacza się cyrkową zręcznoscią i gibkoscią, ląduje do pracy na baksztagach.

Towarzyszy  jej Marta, młoda pani fizyk z Łodzi, o wielkim jak świat uśmiechu, nie ma wątpliwości, że skoro tak doskonale daje sobie radę w zmaskulinizowanym świecie nauk ścisłych, to kobiece żeglarstwo regatowe będzie dla niej jak bułka z masłem, lub nie przymierzając prawa Newtona.

Dziewczyny wspiera Weronika, przyjaciółka Doroty z Trójmiasta, początkująca żeglarka zarażona przez naszą skipperkę zainteresowaniem dla sportów wodnych.

Na szotach genuy siada Sylwia, dziewczyna od IT, której opanowanie jest w rzeczy samej godne podziwu. Może to rys osobowości Sylwii, a może profesjonalizm zawodowy, wszak świat komputerów z pewnością jest łatwiejszy w obsłudze niż świat zasobów ludzkich. Swój podziwu godny stoicyzm Sylwia przenosi do załogi Oilera i już po chwili okazuje się, że to wręcz niezbędna cecha w naszym eklektycznie różnorodnym Sheklowym mikrokosmosie.

Na drugiej burcie ja, czyli Kasia – specjalistka od języka Szekspira, której zmagania żeglarskie śledzą wychowankowie rozsiani po świecie od dalekiego Harvardu po całkiem bliski  UJ. Pierwotną motywacją do żeglarstwa było w tym wypadku uczucie, całkiem lądowe, choć w pierwszej fazie zamorskie. A potem szkoła podstawowa, gimnazjum i liceum. Zegrze, Mazury i Bałtyk, a po drodze Karaiby. Kolejne stopnie wtajemniczenia, przede mną jeszcze uniwersytet – ocean, najlepiej gdyby Spokojny. Zupełnie nieoczekiwanie dla wszystkich zainteresowanych z Moim Kapitanem włącznie, z dekoracyjnego galiona znalazłam sie po latach przy kabestanie two tonnera, z korbą i szotem w reku. Ech te dziwne koleje żeglarskich losów.  Od widza do uczestnika spektaklu. Od pasywności do aktywności. Od obojętności do zaangażowania. Daleka droga, może Wam kiedyś o niej opowiem.

Naszą pracę koordynuje filigranowa i malutka Małgosia, współwlascicielka rodzinnej firmy odzieżowej z Łodzi, której siła, o którą nie podejrzewałby jej żaden postronny obserwator, zdumiewa całą resztę załogi. Małgosia jest nieustraszona, dzielna i lekuchna jak piórko, i to właśnie ona wjeżdza na maszt pieczołowicie ubrana w uprząż przez Ane – znakomitą ratowniczkę medyczną i morską, aby dokonać niezbędnych napraw.

Małgosia jako jedyna sprawia wrażenie, że setna komenda na szoty genuy: wybierz, luzuj, wybierz luzuj, nie robi na niej wrażenia. Wieczorem tego samego dnia zastanawiamy się, czy dwie podejrzane kulki, które wyrosły jej na plecach, to nowe upragnione mięśnie od katorżniczej pracy, czy tylko zwykły zakwas. To właśnie Małgosia, właścicielka małego jachtu morskiego Teliga 89 o dumnej nazwie “Lobuś”,  wystartuje w tym roku w pierwszej dwuosobowej kobiecej załodze w regatach Poloneza. Skipperem bedzie kto…? No kto… ? Dorota!
Trzymamy za Was kciuki dziewczyny!

Na falach i knagach pracuje Monia. Dziewczyna,  której nie sposób nie uwielbiać za burzę ciemnych włosów chwilowo ukrytych pod załogową czapką, promienny uśmiech chwilowo na swoim miejscu, i za to że stara się, żeby polskie stosunki z UE były zawsze bez zarzutu. Dzięki Monice relacje na pokładzie zyskują zarówno w odcinku żeglarskim, jak i w zakresie relacji międzyludzkich, i to się wlaśnie  nazywa wszechstronność.

Trymerem grota jest Maja, uroczo piegowata, z pięknymi brązowymi  lokami, właścicielka firmy ze sprzętem sportowym w Berlinie. Maja pływała regatowo w klubie uniwersyteckim Freie Universitat zu Berlin w klasie Vision, turystycznie pod koło podbiegunowe i po ciepłych wodach. Opowieści Mai o zimowym treningu zaprojektowanym pod żeglarską pasję robią wrażenie. Maja wydaje się być niezastąpiona nie tylko ze względu na sprawność i siłę,  ale również z powodu życzliwości i serdeczności.  Maja – mama dwóch małych urwisów, kobieta od zadań specjalnych.

 

Ane to właścicielka firmy zajmującej sie szkoleniem i ratownictwem,  człowiek gaszący pożary dosłownie i w przenośni. Łobuzerski uśmiech Ane, spokojny ton głosu łagodzący wszelkie gwałtowne emocje, rozsądek i opanowanie oraz cierpliwe instrukcje obsługi obkładania grota na bomie: “A teraz zrobimy tak: 1.2.3. czy są jakieś pytania ? czy wszyscy zrozumieli? zaczynamy…”  sprawiają, że Ane to nasze koło ratunkowe w sytuacjach kryzysowych.

Basia to siostra Ane, psychoterapeutka z Oxfordu. Ciepłe spojrzenie niebieskich, mądrych oczu Basi najlepiej leczy wszelkie urazy.
Mam tak spękane od wiatru i słońca usta, że cieknie mi z nich krew. Co tam Kasiu? – pyta z troską Basia. Wystawiam do góry kciuk.  Jak to miło mieć na pokładzie zawodowego psychologa i terapeutę poznawczo-behawioralnego. Tak tylko na wszelki wypadek, Basia jest wszak na urlopie, więc miejmy nadzieję, że nie będzie potrzeby korzystania z jej usług.

Ania to doktor nauk ekonomicznych, doradca biznesowy i wykładowca poznańskiej uczelni. Wyprostowana jak struna , szczuplutka blondynka o poważnym spojrzeniu, emanująca klasą dziewczyna, której zrównoważenie i poznańsko-akademicka kindersztuba stanowią w drużynie Shekli wartość na wagę złota.

No i wreszcie Dorota – wulkan energii o gwałtownym charakterze na bardzo krótkim loncie, cechująca się niczym  nie ujarzmioną wolą walki. Właścicielka firmy, społecznik, mama małego urwisa, któremu opowiada na dobranoc bajki  o wieżowcach, które uciekły ze smutnego blokowiska by udać sie w daleki rejs do egzotycznej, pachnącej rybą i morską solą Jastarni. Dziewczyna, która w piątkowy wieczór tuż po morderczym trenigu, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki (zdradzę Wam, że widziałam w “Malaikowej” łazience porzucone lokówkę i mascarę), przeistoczyła się z pokładowego huligana w szortach w długowłosą, zielonooką prelegentkę w czarnej sukience.

Wychodzimy na wodę. Za chwilę start. Chyba wszystkim bez względu na profesję, wiek, charakter i kolor włosów udzielają sie napięcie i ekscytacja.  Na cztery minuty do startu Dorota ogłasza szybką zmianę genuy na foka. Decyzja jest ostateczna i  nie ma czasu na dyskusję. Więc szybciej i  szybciej, uciekają cenne sekundy, akcja przebiega błyskawicznie, genua zrzucona,  Monika wybiera fał foka.  Jest!
3, 2, 1…. Dyszymy ciężko w poczuciu dobrze wykonanego obowiązku.

Chciałam sprawdzić czy dacie radę –  stwierdza z figlarnym błyskiem w oku  Dorota. Nikt nie pyta o wynik testu. Nie ma na to czasu.

Spinaker góra! – krzyczy Dorota. Kasia jesteś? Słyszę głos Moni. Chyba potrzebne jest małe wsparcie na fale. Naprawdę niewielkie. Jestem, jestem, tam gdzie powinnam być, tuż za plecami dzielnego managera fałów.   Wybieramy razem fał spinakera. Znów sie udało.

Dziś czeka nas długi wyścig. W oddali na sopockiej plaży widzimy tłum plażowiczów, jaskrawe parawany, kolorowe piłki, bikini i błękit nieba, żar, który nam też dokucza,  zwłaszcza przy braku wielkiej szprycbudy, pod którą można zaznać wytchnienia.
A przecież tam mogłyśmy być,  zagaja z rozmarzeniem jedna z nas, gdy mamy chwilę odpoczynku wisząc za relingiem w dość niewygodnej balastowej pozycji. Wszystkie wybuchamy gromkim śmiechem, wyścig trwa.

Stawiamy Code 0 – decyduje Dorota, wizja plażowego relaksu została daleko za plecami wraz z Grand Hotelem, tu na pokładzie “Oilera.pl” galernicy biorą się do roboty.

Zbliża się  późne popołudnie i koniec wyścigu. Ruszamy na obiad, zrobione przeze mnie 12 kanapek zniknęło w naszych brzuchach dawno temu. Siadamy przy stole by zjeść zasłużony posiłek.  Żadnych fanaberii, do wyboru: danie mięso lub danie ryba. Preferencje są podzielone, biorę mięso, za chwilę na stół wjeżdza ogromny kotlet wieprzowy z górą ryżu i sałatki.  No dobra!  Nawet jak człowiek odpoczywa to i tak jest w pracy. Trzeba robic masę!

Rozpoczyna się dyskusja o minionym dniu. Refleksje, wrażenia, wnioski, posłusznie podnosimy ręce do góry zgłaszając akces do dyskusji, moderuje nas rzecz jasna nasz pokładowy unijny negocjator Monika. Dyscyplina na wodzie, dyscyplina na lądzie.

Rycerze Króla Artura? Rycerki Królowej Doroty.

W hotelowym lobby oraz ustawionym obok namiocie rośnie regatowy tłum, marina tętni życiem, rozmowy, śmiechy i morskie opowieści.

Dorota niestrudzenie lobbuje i widać ją w tysiącach miejsc jednocześnie.
Gdy przemykam obok stolika, przy którym toczy jakąś ożywioną żeglarską debatę, ktoś wskazuje na czapkę która zdała się przyrosnąć do mojej głowy  ( w istocie rzeczy włosy nie nadawały się by je objawić światu ) i mówi: o Twoja Shekla.  Mhmm, aha, moja, moja…. odpowiada bez wahania Dorota.
Padamy. Krótki sen.

Niedziela 03.07.2016

Dzisiaj kolejny wyścig, a konkretnie dwa krótkie. Budzik dzwoni o 06.00,  zaczynam robić śniadanie, w menu gorące kiełbaski, jajka na twardo, biały ser, miód, podgrzane w piekarniku bułeczki, Paweł wytwarza wór kanapek, w tym dwie wegetariańskie dla Marty i Toni. Na śniadaniu pojawia się nieoczekiwanie zaprzyjaźniony zawodnik z Delphi 24 – Jarek, który mimo bezspornego faktu nie bycia kobietą zostaje ugoszczony kawą, opatrzoną jedynie żartobliwym komentarzem o wyjątkowej możliwości doświadczenia na własnej skórze wykluczenia społecznego.  No cóż, chwilowo bez babskiego szowinizmu, lecz zupełnie obiektywnie, kobiety tutaj rządzą.

Kolejny raz ruszamy w bój. Jest dość pochmurno i w przeciwieństwie do poprzedniego dnia słabo wieje.  Już mamy ruszać na wodę, gdy ktoś przytomnie zauważa brak Weroniki. Nerwowość wzrasta, jeśli nie zjawi się za chwilę odpływamy, na szczęście widzimy ją jak pędzi w naszą stronę po nabrzeżu, gdy jest już całkiem blisko dostrzegam, że ma makijaż.  Wow! Zazdroszczę. Zakładam okulary, trudno nazwać dzisiejszy image wyjściowym. Przypominam sobie zabawną odpowiedź Ane – menedżerki Shekli na pytanie, którego udzieliła w wywiadzie do któregoś z portali kobiecych. A czy robicie makijaże? – zapytał rezolutnie dziennikarz.  A czy pyta Pan/Pani ( nie pamiętam) mężczyzn o to czy sie golą? – odpowiedziała prowokująco Ane.  No to już chyba znam odpowiedź.

Jest dosyć pochmurno i słabo wieje. Na wodzie jest juz rój okrętów. Jest nasz groźny konkurent, piękne czerwone “Fujimo”, jest “Tinkara”, jest “Vihuella” i inni. Jest oczekiwanie i ból mięśni, jest sportowy duch.

Dorota opracowuje strategię pierwszego wyścigu. Będziemy płynąć inaczej niż reszta, czeka nas długi tzw. samobójczy hals, podczas gdy inni będą płynać krótkimi, robiąc po kilka zwrotów.

Ryzykowne, lecz może się opłaci. Wciąż mamy nadzieję na podium, choć nikt o tym nie mówi, załoga nie ma czasu na dywagacje. Trzeba wziąć  się do roboty.  Na stanowiska!
Obserwujemy przepływające załogi i mam wrażenie, że u nas na pokładzie panuje surowa dyscyplina, gdzie słynne pmsy, burze hormonów, babskie emocje.  Stwierdzam brak symptomów jakiegokolwiek rozprężenia, pełne skupienie i koncentracja na zadaniach do wykonania.  Płyniemy pełnym na trzech żaglach. Grot  w towarzystwie genuy i spinakera wygladają zabójczo. Lepiej niż torba Coco Chanel. No może równie dobrze … 😉

Meta. I niebawem kolejny start.  Czekamy na spłynięcie pozostałych zawodników. Tuż obok nas pojawia się Delphia 24 z zaprzyjaźnioną trzyosobową męską załogą. Kawy wprawdzie nie mamy, ale dokonują abordażu po nasze niezjedzone kanapki, a jednak dbamy o linię.  Grunt to plywać w dobrym sąsiedztwie.  Na szczęście nie widać w pobliżu Fujimo, oni mają liczniejszą załogę, trudniej byłoby ich wyżywić.

Drugi wyścig. Procedury, procedury, zmęczenie, zwroty, przebrasy…. Wodyyy… wodyyyy…  Dorota ogłasza , że trzeci wyścig jest odwołany. To już? To wszystko? To koniec?

Spływamy do mariny, gdzie o 15-tej będzie ogłoszenie wyników. Nie ma czasu na przebranie, nie ma czasu na prysznic, idziemy do namiotu regatowego, żar  leje się  z nieba, duchota,  a na głowach  dzielnie tkwią wełniane  Sheklowe czapki. Kolejny dowód bohaterstwa załogi.

Stajemy razem przed podium. Maleńka Małgosia, nasz Braveheart, strażnik genuy, jest bliska omdlenia. Czekamy. Opieram sie o Monię. Jest tu gdzie powinna być,  czyli za moimi plecami.

Krótkie  przemówienie rozpoczyna ceremonię wręczenia nagród, upał w środku namiotu rośnie. W międzyczasie nagrodę odbiera  za trzecie miejsce  w Mistrzostwach Polski w klasie Nautica 450 Agata Czarmińska, wielka nieobecna Shekli na pokładzie “Oilera” podczas Nord Cup. Na szczęście absencja się opłaciła.  Brawo Agata!  Brawo Ania!
Czekamy na ogłoszenie wyników Class Open B. To my!

Wygrywa “Scamp One”. Klaszczemy z entuzjazmem. Drugie miejsce “Fujimo”. Jest jak w najlepszych filmach Hitchocka: najpierw trzęsienie ziemi, a potem napięcie stopniowo rośnie. Na podium pojawiają się kolejne załogi, w ekipach pojedyńcze dziewczyny, no i oto gołym okiem widac unikatowość Sheklowego projektu.

W końcu jest ogłaszane trzecie miejsce… trzecie miejsce zajmuje… wiecie już kto? – “Oiler.pl”!  Shekle zajmują miejsce na podium!
Brakuje z nami Ane i Basi, które musiały  wcześniej odjechać do domu..
Ale przecież to również  dzięki nim stoimy na podium słuchając jak klaszczą nam nasi konkurenci, rodziny, przyjaciele i znajomi. Spod czapek spływa pot, warto było, szeroki uśmiech na twarzy Doroty, uśmiechy na twarzach Toni, Mai, Marty, Sylwii, Ani, Gosi, Moni, Weroniki i mojej, na pewno też usmiechy na twarzach pędzących już autostradą Ane i Basi.

Patrzę na swoje posiniaczone kolana. Ten tydzień niestety spędzę w spodniach. Nowicjusz dał radę!  Wszystkie dałyśmy radę.

Dziekuję Wam dziewczyny.

Do zobaczenia niedługo, na kolejnym treningu, na kolejnych regatach     lub być może na Pacyfiku.
Strzelają korki od szapmana i flesze… La dolce vita.

ALTERNATYWNE ZAKOŃCZENIE…

I tu powinien nastąpić upragniony happy end z pucharem w ręku, kubełkiem szampana i celebracją zwycięstwa. Niestety nic z tych pięknych rzeczy… Połykamy szybki posiłek: znów danie mięso lub danie ryba.

Większość dziewczyn wyjeżdża tuż po rozdaniu nagród, w końcu gdzieś w Warszawie, Łodzi, Oxfordzie, Poznaniu, Berlinie, bliżej i całkiem daleko, czeka jakieś domowe życie, poniedziałkowe obowiązki, toteż zostaje nas garstka.

Dorota zarządza klar na okręcie i mimo, że bez specjalnego entuzjazmu, to nikt nie protestuje, i choć zmęczenie daje się we znaki, to mus to mus.

Targamy pod pokład ciężkie żagle wcześniej pieczołowicie zwinięte w kolejnej, niełatwej logistycznie operacji, torby wypakowane sztormiakami, ciepłą odzieżą, obuwiem lądują na kei. Zmywamy brudne naczynia i wybieramy wodę z zęz, i tak po paznokciach nie zostało nawet wspomnienie, więc nie ma czego żałować. Prawdziwe oblicze żeglarstwa w pełnej krasie. Albo upał albo ziąb, albo wicher albo flauta, albo na kolanach albo z garbem na plecach. Czyż nie jest bajecznie?

Ogarniamy kambuz, czyste kubki trafiają  na swoje miejsca, a śmieci do pobliskiego kontenera. Znów jest czyściutko i schludnie, znów pojawia się nieporównywalna z niczym satysfakcja z dobrze wykonanej roboty, przyjemne uczucie bycia uczciwym, porządnym i solidnym indywiduum. Proste? Nie trzeba daleko szukać, wystarczy czerpak i czysta zęza.

Jeszcze tylko toboły na plecy, bagażniki już pełne gratów, więc w drogę. Ostatnie uściski dłoni.
Ćwicz pompki, codziennie – wydaje ostatnią komendę Dorota.  Oczy jej sie śmieją. Potakuję głową na zgodę.

Jutro poniedziałek. Małgosia od rana w fabryce, Monika wbije się pewnie w elegancki garniturek, Ania trafi za akademickie biurko, ktoś kupi chleb za rogiem, ktoś odgruzuje zrujnowany manicure, ktoś będzie pracował, a ktoś wakacyjnie leniuchował….

Lekcja odrobiona. Lekcja wrażliwości, mądrości, właściwych proporcji słabości i siły, panowania nad emocjami, nawet takimi, które ciężko okiełznać na lądzie, trudnej sztuki samodzielności, samokontroli, planowania, cierpliwości, ambicji i zdrowej rywalizacji, pokory, i tego że zanim się dotrze do mety, to musi przetrwać nie tylko ciało, lecz przede wszystkim charakter i serce.

Ktoś kiedyś powiedział, że żeglarz to człowiek silny jak bokser, zwinny jak gimnastyk, wytrzymały jak maratończyk i inteligentny jak szachista.

Zgodzicie sie ze mną dziewczyny?
Niezłe z nas żeglarki. I jeszcze lepsze babki.
Dzięki za  zaufanie, życzliwość, błysk w oku, kolektyw i dobrą robotę.

Dzięki Dziewczyny i do… następnego razu.

PS:  Jeśli mi się kiedyś zdarzy Pacyfik, to zejsciowka na Yellow Beauty stoi dla Was otworem.

 

Z pokładu “Malaiki” – Kasia, dla Shekli – Dobrodziejka 😉  Sobieraj.

 

83 Replies to “Relacja z Nord Cup 2016”

 1. Thanks so much for providing individuals with a very remarkable chance to read critical reviews from this blog. It is always very pleasurable and jam-packed with a lot of fun for me personally and my office fellow workers to visit your website at least thrice per week to read the fresh items you will have. And indeed, I am also usually satisfied with all the awesome principles you serve. Selected two points in this posting are certainly the most beneficial we have all ever had.

 2. Thank you a lot for providing individuals with remarkably remarkable opportunity to read from this website. It really is so lovely plus full of a lot of fun for me and my office co-workers to search your blog at minimum 3 times every week to study the new things you have. Not to mention, I am always satisfied for the striking knowledge served by you. Certain 3 tips in this posting are definitely the most suitable I have ever had.

 3. After examine a number of of the blog posts on your website now, and I really like your approach of blogging. I bookmarked it to my bookmark web site checklist and will probably be checking back soon. Pls try my website as well and let me know what you think.

 4. I simply wished to thank you very much once more. I am not sure the things I could possibly have carried out without the entire methods provided by you over that situation. Completely was a real difficult setting for me personally, however , coming across a new skilled avenue you resolved the issue took me to weep over happiness. I am just thankful for your support and then have high hopes you are aware of a great job you happen to be getting into instructing men and women all through your webblog. I’m certain you have never encountered any of us.

 5. A lot of thanks for your entire effort on this blog. Betty really likes making time for internet research and it’s easy to understand why. My partner and i notice all regarding the dynamic medium you make precious guidance by means of the website and as well recommend participation from some others on that article then my princess has been discovering a lot. Have fun with the remaining portion of the new year. You’re performing a really great job.

 6. A lot of thanks for all of your effort on this blog. Kim delights in engaging in internet research and it’s obvious why. A number of us hear all regarding the dynamic form you provide helpful things on the web blog and even attract participation from other individuals about this subject so my child has always been understanding a great deal. Take advantage of the remaining portion of the new year. You are conducting a really great job.

 7. I precisely desired to thank you so much yet again. I do not know the things I could possibly have created without these tips and hints documented by you over such situation. It had become an absolute frightening difficulty for me, but being able to view a professional style you managed that took me to leap for contentment. I am happier for this information and in addition pray you are aware of a great job you are putting in educating men and women all through a site. I know that you haven’t got to know any of us.

 8. I am also commenting to let you know what a amazing encounter my cousin’s girl obtained viewing yuor web blog. She realized lots of issues, which included how it is like to possess an incredible giving style to get the mediocre ones very easily learn several multifaceted issues. You actually exceeded our expectations. Thanks for coming up with those great, dependable, educational and also unique tips on the topic to Gloria.

 9. My spouse and i got very cheerful when Louis could finish up his inquiry while using the precious recommendations he gained through your site. It is now and again perplexing to just happen to be freely giving tricks that other people have been selling. And we realize we have got the website owner to be grateful to for this. All the illustrations you have made, the straightforward site navigation, the friendships your site aid to foster – it is all terrific, and it’s really facilitating our son in addition to the family feel that that subject matter is enjoyable, and that’s quite serious. Many thanks for all the pieces!

 10. I enjoy you because of your whole effort on this site. My mom takes pleasure in going through investigation and it is obvious why. Many of us notice all concerning the compelling medium you deliver simple information by means of your blog and even improve contribution from the others on that issue plus our simple princess is actually being taught a lot. Have fun with the remaining portion of the year. You have been performing a pretty cool job.

 11. I precisely wished to thank you very much once more. I’m not certain the things I might have gone through without the type of solutions revealed by you relating to such theme. This was a real frustrating concern for me, but taking note of your well-written way you processed that made me to weep for contentment. I am grateful for your support and as well , pray you comprehend what a powerful job you have been accomplishing training the mediocre ones by way of your website. Probably you haven’t got to know any of us.

 12. I wanted to write you that little word to thank you so much once again for these superb methods you have documented on this website. It’s simply extremely open-handed with people like you in giving openly what a number of people might have advertised for an electronic book in making some dough for their own end, notably since you could have done it in the event you wanted. These good ideas as well served to become easy way to comprehend many people have the identical desire similar to my personal own to grasp many more concerning this problem. I’m sure there are numerous more pleasant instances ahead for people who see your blog post.

 13. I needed to post you a little remark to thank you the moment again for your wonderful principles you’ve documented in this article. This is certainly remarkably generous of people like you to convey openly all that a number of people could have sold for an e-book in order to make some cash for themselves, particularly considering the fact that you could have done it in the event you considered necessary. Those strategies in addition worked to provide a good way to understand that other individuals have a similar interest the same as my personal own to figure out more in terms of this problem. I believe there are many more fun opportunities in the future for people who discover your site.

 14. Needed to post you this very small observation just to thank you as before for those pleasant solutions you’ve shown in this case. It has been certainly tremendously generous with people like you to make openly precisely what a number of people could possibly have offered for sale for an electronic book to generate some bucks for themselves, specifically since you might have done it if you ever considered necessary. These good ideas as well worked to provide a fantastic way to fully grasp other people online have the identical dreams similar to my very own to understand whole lot more pertaining to this problem. I am sure there are millions of more pleasurable times in the future for those who look over your site.

 15. Thanks a lot for providing individuals with such a spectacular chance to read from this website. It’s always so sweet and also stuffed with a good time for me and my office peers to search your blog at least thrice in a week to read the fresh things you have got. And definitely, I’m just actually impressed with all the special advice served by you. Some two ideas on this page are undeniably the most efficient I’ve had.

 16. I simply wanted to construct a quick remark to thank you for the stunning guidelines you are placing at this website. My prolonged internet search has at the end been recognized with really good knowledge to write about with my close friends. I would state that that we site visitors actually are unquestionably fortunate to exist in a fine community with many perfect people with great concepts. I feel rather fortunate to have seen your site and look forward to plenty of more awesome moments reading here. Thanks a lot again for a lot of things.

 17. I have to show thanks to the writer for bailing me out of this crisis. Just after surfing around through the online world and seeing solutions which are not helpful, I thought my life was gone. Living without the strategies to the problems you’ve resolved all through your good guideline is a serious case, and the kind which might have in a wrong way damaged my career if I hadn’t noticed your blog. Your know-how and kindness in touching the whole thing was precious. I don’t know what I would’ve done if I had not come across such a step like this. I’m able to at this point look ahead to my future. Thanks very much for this impressive and amazing help. I will not hesitate to endorse your web page to any person who desires direction on this area.

 18. I precisely wanted to say thanks once again. I do not know what I would have implemented without these techniques documented by you over this area. It absolutely was an absolute difficult situation for me, nevertheless viewing a well-written tactic you solved the issue forced me to leap for happiness. I am just happy for your advice and in addition hope that you are aware of a great job you are doing instructing many others through your site. More than likely you have never got to know any of us.

 19. I simply desired to thank you so much once again. I’m not certain the things that I might have handled in the absence of the type of thoughts discussed by you over such a problem. This has been the horrifying difficulty in my position, but understanding a well-written manner you dealt with it took me to weep over delight. Now i am happier for your advice as well as trust you know what a powerful job you are undertaking teaching people with the aid of your web page. I am certain you haven’t come across all of us.

 20. I enjoy you because of each of your effort on this website. My daughter really likes setting aside time for internet research and it’s really easy to understand why. Most people learn all regarding the powerful means you offer very important tips and tricks through your web site and even strongly encourage participation from other people on the idea and our favorite daughter is really studying a lot of things. Enjoy the remaining portion of the year. You are always doing a brilliant job.

 21. Thank you for your entire effort on this web site. Gloria delights in managing research and it’s really obvious why. All of us notice all of the lively method you produce precious guides through your blog and in addition improve contribution from others on that concept then our simple princess is certainly starting to learn a lot. Have fun with the remaining portion of the year. You’re conducting a superb job.

 22. I have to voice my respect for your kindness giving support to men and women that absolutely need help with that area. Your personal commitment to passing the solution up and down came to be amazingly functional and has all the time made somebody much like me to reach their desired goals. Your useful guide indicates a whole lot a person like me and substantially more to my office workers. Thank you; from everyone of us.

 23. I wish to show my respect for your kind-heartedness supporting persons who really want assistance with in this idea. Your real dedication to passing the solution all around appears to be certainly interesting and has truly enabled regular people much like me to attain their endeavors. Your important recommendations implies a whole lot to me and substantially more to my colleagues. Thanks a lot; from each one of us.

 24. I needed to write you the bit of remark in order to say thank you once again with your magnificent strategies you have shared in this case. It’s certainly seriously open-handed of people like you to grant extensively just what some people would’ve marketed as an ebook to make some dough for themselves, notably considering that you could possibly have tried it in case you desired. The basics as well acted to become a easy way to fully grasp many people have the same dreams the same as my own to figure out a whole lot more related to this condition. I’m sure there are numerous more pleasant opportunities ahead for people who scan through your blog post.

 25. I not to mention my guys were found to be digesting the excellent tips located on your site and then came up with a horrible feeling I never thanked the website owner for those secrets. Most of the people were definitely thrilled to see all of them and already have extremely been taking advantage of these things. Thanks for indeed being so helpful and then for figuring out such beneficial subject matter millions of individuals are really wanting to discover. My personal sincere regret for not saying thanks to you earlier.

 26. I precisely needed to appreciate you once more. I am not sure the things I would’ve made to happen in the absence of the tactics revealed by you concerning my area. It actually was a very frightening difficulty for me personally, nevertheless taking a look at this well-written strategy you handled it took me to jump over delight. Extremely happier for the guidance as well as sincerely hope you recognize what a great job that you’re putting in teaching other individuals via your site. I’m certain you haven’t encountered any of us.

 27. I am glad for commenting to let you understand of the outstanding discovery my friend’s child encountered using your webblog. She even learned lots of pieces, most notably what it is like to possess an incredible giving spirit to let other people without difficulty thoroughly grasp several extremely tough subject matter. You undoubtedly exceeded visitors’ expected results. Thanks for giving these interesting, trustworthy, educational and easy thoughts on your topic to Emily.

 28. I would like to point out my appreciation for your kind-heartedness for men and women that must have assistance with in this concept. Your very own commitment to passing the message across was remarkably effective and has all the time allowed ladies much like me to reach their ambitions. Your insightful information means a whole lot a person like me and especially to my mates. Thanks a ton; from everyone of us.

 29. I really wanted to develop a comment so as to thank you for those nice information you are sharing here. My incredibly long internet look up has finally been honored with sensible ideas to go over with my great friends. I ‘d point out that we readers actually are undoubtedly lucky to dwell in a remarkable community with many wonderful professionals with great advice. I feel pretty blessed to have discovered your web site and look forward to really more awesome times reading here. Thanks a lot again for all the details.

 30. I wish to show my appreciation for your kindness in support of those who really want guidance on this one idea. Your special dedication to passing the message all through had been exceptionally powerful and has in every case empowered regular people just like me to arrive at their desired goals. Your own warm and helpful guide means this much to me and still more to my colleagues. Regards; from each one of us.

 31. I would like to point out my respect for your kindness giving support to men and women that require help on this important niche. Your very own commitment to passing the message all-around became pretty good and has in every case permitted workers like me to achieve their goals. Your amazing useful report indicates much a person like me and substantially more to my office workers. Thanks a lot; from each one of us.

 32. I am only commenting to make you know what a beneficial discovery my daughter encountered reading your blog. She came to understand plenty of pieces, with the inclusion of what it is like to possess a marvelous teaching nature to have certain people just learn several specialized topics. You truly surpassed visitors’ expectations. Thanks for giving those useful, trustworthy, educational and even fun guidance on your topic to Gloria.

 33. Thank you for your own work on this web site. My niece really likes doing investigation and it’s really simple to grasp why. We know all concerning the dynamic ways you produce informative guidance via this website and as well increase contribution from the others on the content so my princess has been becoming educated a whole lot. Take pleasure in the rest of the year. You are performing a splendid job.

 34. I enjoy you because of your whole efforts on this blog. Ellie really likes doing internet research and it’s really obvious why. My spouse and i hear all of the compelling means you create insightful tactics on the web site and as well as cause response from other ones on the topic then our daughter has been learning a lot of things. Enjoy the rest of the year. You are always conducting a splendid job.

 35. Thank you so much for giving everyone an extraordinarily nice opportunity to check tips from here. It is always so beneficial and jam-packed with a great time for me and my office co-workers to visit your web site particularly 3 times a week to read through the new issues you will have. And definitely, I’m also certainly fulfilled with all the powerful points you give. Certain 4 points in this article are completely the best I’ve had.

 36. I wish to express my thanks to this writer just for rescuing me from this type of trouble. As a result of scouting throughout the online world and getting recommendations that were not powerful, I assumed my entire life was gone. Existing without the strategies to the difficulties you’ve sorted out through your review is a serious case, as well as the ones that might have in a wrong way affected my entire career if I hadn’t encountered the blog. Your training and kindness in taking care of all the stuff was valuable. I am not sure what I would have done if I had not encountered such a subject like this. It’s possible to at this time relish my future. Thanks for your time so much for your professional and amazing guide. I won’t be reluctant to refer your blog post to anybody who would need recommendations about this area.

 37. Thanks a lot for providing individuals with an extremely marvellous chance to read in detail from this website. It is often very good and as well , stuffed with amusement for me personally and my office co-workers to visit your site the equivalent of three times in 7 days to find out the newest guides you have got. And lastly, I am also certainly fulfilled considering the great knowledge you serve. Some 2 areas in this article are rather the most suitable we have ever had.

 38. I wish to get across my love for your kindness giving support to those who really want assistance with this one study. Your real dedication to passing the solution around appears to be unbelievably important and have all the time encouraged people just like me to arrive at their endeavors. Your entire informative hints and tips entails a whole lot a person like me and much more to my colleagues. Thank you; from all of us.

 39. My wife and i ended up being quite thankful that Louis could conclude his studies by way of the precious recommendations he acquired while using the weblog. It is now and again perplexing to just happen to be giving for free strategies which often a number of people have been trying to sell. Therefore we do understand we have got you to give thanks to because of that. Most of the illustrations you made, the straightforward blog menu, the friendships you can make it easier to create – it’s everything spectacular, and it is facilitating our son in addition to us imagine that this topic is entertaining, which is certainly exceptionally vital. Thank you for the whole thing!

 40. I and also my buddies were reading the excellent procedures from your web page and then quickly I had a terrible suspicion I had not expressed respect to the web blog owner for those secrets. All the women were definitely consequently warmed to study them and have in effect very much been making the most of these things. Many thanks for really being so accommodating and also for opting for these kinds of cool information most people are really needing to learn about. My honest regret for not expressing appreciation to sooner.

 41. I must express my appreciation to the writer for rescuing me from this type of dilemma. After checking throughout the the net and meeting concepts that were not beneficial, I thought my entire life was well over. Being alive without the approaches to the issues you’ve fixed as a result of the review is a critical case, and the kind that would have in a wrong way affected my career if I hadn’t discovered your site. That capability and kindness in handling a lot of things was valuable. I’m not sure what I would’ve done if I had not come across such a thing like this. I can at this time look forward to my future. Thanks very much for your skilled and effective help. I will not be reluctant to suggest your web blog to anybody who needs recommendations about this situation.

 42. I am only writing to let you know what a great discovery my daughter encountered reading through the blog. She realized lots of things, including what it is like to have an amazing teaching mood to make folks very easily fully grasp certain tricky matters. You truly surpassed our own expected results. Thank you for providing those important, healthy, explanatory and in addition easy tips about your topic to Sandra.

 43. I’m writing to let you know of the fine experience my daughter experienced reading through yuor web blog. She learned plenty of pieces, including what it is like to possess an incredible teaching heart to make a number of people completely master certain tortuous topics. You undoubtedly surpassed our own desires. Thank you for providing such effective, trustworthy, explanatory as well as cool thoughts on your topic to Evelyn.

 44. I actually wanted to send a small comment in order to express gratitude to you for all of the magnificent suggestions you are posting at this site. My rather long internet investigation has finally been honored with good quality points to go over with my friends. I would suppose that many of us readers actually are undoubtedly lucky to live in a wonderful community with so many special individuals with beneficial suggestions. I feel really lucky to have seen your entire web page and look forward to some more amazing minutes reading here. Thank you once again for all the details.

 45. Needed to write you a little observation to help say thank you yet again on your extraordinary basics you’ve shared in this case. This has been simply surprisingly generous of people like you to provide freely what a lot of people could possibly have offered as an ebook to make some dough on their own, most notably considering the fact that you could possibly have tried it in the event you desired. The suggestions likewise served like a good way to be aware that other people online have the same zeal really like my personal own to figure out way more in regard to this problem. I am sure there are some more fun instances ahead for individuals that browse through your site.

 46. I and my pals were actually digesting the best hints found on your site and before long got a horrible feeling I never thanked the website owner for those tips. The people had been totally very interested to read them and already have absolutely been having fun with these things. I appreciate you for genuinely very thoughtful and then for going for this form of wonderful useful guides millions of individuals are really needing to understand about. Our honest regret for not expressing appreciation to sooner.

 47. I wanted to create you this tiny observation to thank you so much as before for the fantastic tips you’ve contributed on this website. This is so shockingly open-handed with you to deliver freely all that most people might have offered for sale for an e-book to get some dough on their own, chiefly considering that you might have tried it in the event you considered necessary. These inspiring ideas as well served as a fantastic way to fully grasp that many people have the identical eagerness really like my very own to find out great deal more related to this issue. I’m sure there are a lot more pleasant instances in the future for people who view your website.

 48. I am glad for writing to make you be aware of of the impressive encounter my child undergone reading through your web site. She came to find too many things, most notably how it is like to have a wonderful giving nature to get the mediocre ones without difficulty understand certain very confusing things. You undoubtedly surpassed people’s expectations. I appreciate you for imparting such important, safe, revealing not to mention cool guidance on that topic to Janet.

 49. I simply had to thank you so much again. I do not know the things I could possibly have gone through without the type of strategies shared by you regarding my theme. Certainly was the distressing dilemma in my opinion, nevertheless encountering your expert approach you solved that made me to leap over delight. Now i am grateful for this information and in addition trust you find out what a powerful job you’re carrying out teaching other individuals all through a web site. I know that you have never met all of us.

 50. I wanted to send a quick remark to be able to appreciate you for those nice concepts you are sharing at this site. My time consuming internet lookup has now been paid with wonderful insight to share with my guests. I would repeat that we website visitors are unquestionably lucky to dwell in a fine website with so many perfect individuals with great tactics. I feel very lucky to have seen your webpage and look forward to some more exciting moments reading here. Thank you once more for all the details.

 51. I precisely desired to thank you so much again. I am not sure what I would’ve done without the entire advice revealed by you on this area of interest. It was actually the hard issue in my circumstances, nevertheless spending time with the well-written way you resolved that forced me to weep over gladness. I’m just thankful for your advice as well as wish you know what a great job that you are providing instructing other individuals with the aid of your web page. I’m certain you have never met any of us.

 52. I simply wanted to post a quick word so as to say thanks to you for these magnificent ideas you are posting at this site. My rather long internet investigation has now been recognized with brilliant tips to share with my co-workers. I ‘d express that many of us website visitors actually are truly blessed to live in a good network with many brilliant professionals with very helpful methods. I feel truly fortunate to have used your web site and look forward to really more amazing moments reading here. Thank you again for everything.

 53. I just wanted to type a quick word in order to express gratitude to you for these nice ways you are sharing at this website. My long internet lookup has at the end of the day been honored with high-quality content to write about with my visitors. I ‘d assume that many of us website visitors are definitely blessed to exist in a notable community with many special people with useful tactics. I feel quite grateful to have encountered your entire web pages and look forward to some more thrilling moments reading here. Thank you once more for all the details.

 54. I and my pals were going through the best techniques from your website then quickly I got a horrible suspicion I never expressed respect to you for those secrets. All the young men happened to be certainly thrilled to learn all of them and have now seriously been enjoying them. We appreciate you indeed being quite considerate as well as for obtaining variety of fantastic things most people are really desperate to know about. My very own honest apologies for not expressing appreciation to you sooner.

 55. Thanks a lot for giving everyone an exceptionally splendid possiblity to check tips from this website. It is often very sweet plus full of a great time for me and my office acquaintances to visit your blog at minimum thrice every week to learn the new stuff you will have. Of course, I’m just actually happy concerning the splendid tactics you serve. Some 4 points in this post are absolutely the most efficient we have all ever had.

 56. A lot of thanks for all of your hard work on this web page. Kim really loves conducting internet research and it is simple to grasp why. All of us hear all of the powerful medium you render powerful tactics via this web site and therefore inspire response from other ones on this article plus our own daughter is undoubtedly discovering a lot. Enjoy the remaining portion of the year. You’re the one performing a wonderful job.

 57. I simply had to appreciate you yet again. I am not sure the things I might have handled in the absence of the type of ways provided by you concerning such a concern. It was a very fearsome concern in my position, however , viewing a professional form you dealt with the issue forced me to weep over delight. I’m grateful for the guidance and in addition wish you comprehend what a powerful job that you are doing teaching many people through the use of a web site. More than likely you have never come across any of us.

 58. I wish to voice my gratitude for your kind-heartedness in support of people who really need assistance with that area of interest. Your personal dedication to getting the message up and down had been amazingly good and have regularly made guys and women much like me to arrive at their desired goals. The important publication denotes so much to me and further more to my office colleagues. Many thanks; from each one of us.

 59. I precisely needed to appreciate you again. I am not sure the things that I would’ve sorted out without the advice revealed by you on that topic. It has been an absolute frightful case in my position, nevertheless taking note of the professional style you solved it took me to jump over happiness. I am thankful for the guidance and as well , wish you are aware of a powerful job you have been undertaking training people through the use of your web page. Probably you haven’t come across all of us.

 60. I precisely had to thank you so much yet again. I am not sure the things I might have worked on without the information shown by you directly on that problem. It was before a very difficult situation in my view, nevertheless considering the very skilled form you resolved that made me to weep for happiness. I am just happy for the assistance and as well , trust you find out what a powerful job you have been getting into educating many others using your web site. Probably you have never got to know any of us.

 61. A lot of thanks for all your efforts on this site. Kim loves setting aside time for internet research and it’s really easy to understand why. Most of us notice all concerning the dynamic medium you offer powerful steps on the web site and as well increase response from others on the theme so my child is learning a lot. Have fun with the remaining portion of the new year. You’re conducting a great job.

 62. Thanks a lot for providing individuals with such a nice possiblity to check tips from this blog. It is usually very kind and full of a great time for me and my office fellow workers to search the blog at a minimum three times a week to see the fresh guides you have. And indeed, I’m also at all times amazed with the great techniques you serve. Selected 3 points on this page are ultimately the most suitable I have had.

 63. I together with my buddies were examining the excellent tactics on the blog and quickly developed a terrible feeling I had not thanked the web blog owner for those secrets. All the men appeared to be very interested to read all of them and have in reality been making the most of these things. I appreciate you for being simply accommodating and then for getting some exceptional issues most people are really needing to know about. My very own honest apologies for not saying thanks to sooner.

 64. I wanted to make a quick comment to be able to thank you for the wonderful ideas you are placing on this website. My time-consuming internet lookup has at the end been paid with reputable strategies to exchange with my friends and classmates. I would claim that we visitors are undoubtedly fortunate to live in a really good website with so many awesome individuals with insightful suggestions. I feel very much fortunate to have used your entire weblog and look forward to many more cool times reading here. Thanks again for all the details.

 65. Thanks a lot for giving everyone an exceptionally nice opportunity to discover important secrets from this blog. It’s always very lovely and as well , stuffed with a good time for me personally and my office colleagues to visit your website really thrice per week to read the newest issues you have got. Not to mention, I’m certainly motivated with your striking opinions you serve. Some 1 points in this article are completely the very best I have had.

 66. Thanks so much for providing individuals with an exceptionally remarkable opportunity to read from this website. It’s always very sweet plus stuffed with fun for me and my office fellow workers to search your blog nearly three times weekly to see the latest items you have got. And definitely, I’m just certainly happy for the outstanding points served by you. Selected 1 areas on this page are unequivocally the finest I’ve had.

 67. I wanted to send you this little bit of observation so as to thank you very much the moment again for your incredible strategies you’ve contributed at this time. It is really shockingly open-handed with you to make extensively what exactly many of us might have marketed as an e-book to make some cash on their own, most importantly seeing that you could possibly have done it if you decided. The suggestions as well acted to become good way to fully grasp some people have a similar fervor just like my personal own to learn a little more with respect to this issue. I’m certain there are many more pleasant opportunities up front for folks who start reading your site.

 68. I precisely wanted to thank you very much once again. I do not know the things I might have implemented without the actual hints discussed by you directly on my theme. Certainly was a very terrifying setting in my view, however , finding out a new expert tactic you handled it made me to leap over joy. I am grateful for the help and hope that you realize what a great job you are always accomplishing instructing most people all through your website. Most probably you haven’t met all of us.

 69. I have to show appreciation to you just for bailing me out of such a setting. Right after scouting through the world wide web and obtaining advice which were not productive, I thought my life was done. Being alive without the presence of answers to the difficulties you have sorted out through your good posting is a critical case, as well as the ones which could have badly affected my career if I hadn’t noticed your site. Your actual understanding and kindness in controlling the whole lot was tremendous. I don’t know what I would’ve done if I had not discovered such a thing like this. I can also at this point look forward to my future. Thanks very much for your skilled and amazing guide. I won’t hesitate to recommend your web sites to anybody who would need recommendations about this situation.

 70. My spouse and i felt now lucky that Albert could round up his preliminary research through your ideas he gained through your blog. It is now and again perplexing just to possibly be freely giving instructions which often some other people have been trying to sell. Therefore we understand we now have the blog owner to be grateful to because of that. The main illustrations you made, the straightforward website menu, the friendships you will aid to instill – it’s most terrific, and it’s really helping our son and the family recognize that that matter is brilliant, and that’s pretty important. Thank you for the whole thing!

 71. I simply needed to say thanks again. I do not know what I would’ve handled in the absence of the entire techniques shown by you over this problem. It was a very challenging crisis for me, nevertheless understanding the skilled avenue you solved that forced me to leap over gladness. Now i’m happy for your work and then pray you find out what an amazing job you happen to be undertaking educating people by way of a blog. I know that you have never encountered any of us.

 72. I and my buddies have already been viewing the best tactics on the website and then all of a sudden came up with a horrible suspicion I never expressed respect to you for those techniques. All the men had been for that reason glad to read all of them and have in effect in fact been taking pleasure in these things. I appreciate you for genuinely very considerate as well as for deciding upon some quality resources millions of individuals are really eager to learn about. My personal sincere regret for not expressing gratitude to earlier.

 73. I precisely wanted to say thanks once again. I’m not certain what I would have taken care of without the entire information revealed by you over such area. This has been a real challenging scenario in my view, nevertheless viewing the very specialized style you resolved it forced me to jump with joy. I am just grateful for this support and even hope you really know what an amazing job you are putting in training the mediocre ones all through a web site. I know that you haven’t met all of us.

 74. I was more than happy to find this net-site.I wanted to thanks on your time for this wonderful read!! I undoubtedly having fun with every little little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff you weblog post.

 75. I have to voice my affection for your generosity supporting those who absolutely need guidance on the concept. Your personal commitment to passing the solution around became certainly helpful and have frequently allowed many people much like me to get to their dreams. The warm and helpful suggestions entails this much to me and far more to my fellow workers. Warm regards; from each one of us.

 76. I’m also writing to let you know what a awesome experience my friend’s daughter experienced reading your blog. She figured out lots of details, most notably what it is like to possess an amazing giving mindset to get many more easily completely grasp specified complicated subject areas. You undoubtedly did more than our own expected results. Many thanks for imparting these warm and friendly, trusted, informative and unique thoughts on that topic to Jane.

 77. I’m just writing to make you be aware of what a extraordinary encounter our girl found visiting the blog. She figured out numerous issues, including what it is like to possess a wonderful teaching style to have the rest clearly fully grasp certain hard to do subject matter. You really did more than visitors’ desires. Many thanks for showing those valuable, trusted, edifying not to mention easy tips about your topic to Emily.

 78. Thanks for each of your hard work on this website. My niece really likes getting into investigation and it’s obvious why. We all learn all of the compelling manner you present advantageous steps by means of your website and in addition inspire response from website visitors on this subject so my simple princess is now starting to learn a great deal. Take pleasure in the remaining portion of the year. You’re the one conducting a brilliant job.

 79. I simply needed to appreciate you yet again. I do not know the things I would’ve undertaken in the absence of these tricks provided by you relating to this area of interest. It had been a very terrifying crisis in my circumstances, nevertheless spending time with the very well-written strategy you treated the issue forced me to cry over joy. I am just thankful for the help and sincerely hope you comprehend what a powerful job that you are carrying out training other individuals all through a blog. I know that you haven’t encountered all of us.

 80. I enjoy you because of all your work on this web site. Debby takes pleasure in making time for internet research and it’s really simple to grasp why. Most of us learn all relating to the dynamic medium you render great techniques through the web blog and as well as cause participation from other ones on the point then our favorite princess is certainly starting to learn a lot. Enjoy the rest of the new year. You are always performing a remarkable job.

 81. My spouse and i have been relieved when Louis managed to finish off his researching by way of the ideas he was given out of your weblog. It is now and again perplexing to simply choose to be giving freely things which often the others may have been making money from. So we figure out we’ve got the blog owner to thank for this. All of the illustrations you’ve made, the easy site menu, the friendships you will give support to engender – it’s many overwhelming, and it’s really leading our son and us reckon that the subject is enjoyable, which is certainly seriously fundamental. Thanks for everything!

 82. Superb blog you have here but I was wondering if you knew of any community forums that cover the same topics talked about in this article? I’d really love to be a part of online community where I can get comments from other experienced people that share the same interest. If you have any suggestions, please let me know. Thank you!

 83. I not to mention my pals appeared to be checking out the nice pointers from your site and so immediately came up with a terrible feeling I never thanked the web site owner for those secrets. My ladies appeared to be absolutely stimulated to read through them and have extremely been tapping into these things. Appreciate your really being very considerate and for obtaining this sort of helpful information most people are really desperate to learn about. My personal honest regret for not expressing appreciation to you sooner.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *